O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Imielina powstało dzięki inicjatywie kilkunastu przedsiębiorców z naszego miasta. 10 września 2001 r. odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia. Członkami Komitetu Założycielskiego byli: Bernadeta Ficek, Tadeusz Hericht, Maria Jadowska, Ryszard Orzeł, którzy zarejestrowali Stowarzyszenie Przedsiębiorców Imielina.

Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia wybranym w dniu 21 maja 2002 r. przez walne zebranie stowarzyszenia został Pan Leon Komraus, który pełnił funkcję prezesa przez dwie kadencje.

Obecnie Stowarzyszenie zrzesza 60 członków, właścicieli firm z Imielina.

Statut SPI

Celem Stowarzyszenia jest:

- Budowanie wspólnego prestiżu i siły środowiska Przedsiębiorców Imielina,
- Propagowanie i wspieranie przedsiębiorczości w mieście jako podstawy rozwoju ekonomicznego miasta i regionu,
- Współpraca z samorządem i innymi instytucjami w celu tworzenia korzystnych warunków dla działalności gospodarczej,
- Propagowanie i przestrzeganie zasady rzetelności kupieckiej i dobrych obyczajów handlowych.

Metody realizacji celów:

1. Wymiana doświadczeń gospodarczych członków Stowarzyszenia,
2. Powołanie Klubów Branżowych takich jak:
- Klub Producentów.
- Klub Handlu i Usług.
- Klub Gastronomii.
3. Kierowanie się zasadą patriotyzmu lokalnego przy nawiązywaniu współpracy i kooperacji,
4. Nawiązywanie kontaktów ze stowarzyszeniami i organizacjami o podobnym zakresie działania w kraju i za granicą,
5. Organizacja corocznej wystawy gospodarczej,
6. Wydawanie biuletynu informacyjnego,
7. Doradztwo i pomoc prawna oraz organizacja szkoleń,
8. Czynne uczestnictwo w życiu samorządu lokalnego wszystkich szczebli,
9. Przyznawanie corocznej nagrody „Przedsiębiorca roku”.

Obszary działań:

Przeciwdziałanie bezrobociu, rozwój gospodarczy
- Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy
Doradztwo zawodowe, poradnictwo odbiorcy:
- osoby pracujące zagrożone zwolnieniem,
Reprezentowanie interesów bezrobotnych i grup zawodowych odbiorcy:
- osoby pracujące zagrożone zwolnieniem,
Działalność międzynarodowa, wspólnoty lokalne, aktywność społeczna
- Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych
- Inne